2 Meeples in a Pod – Lost Seas
Izdavač: Blue Orange
Godina izdavanja: 2022.
Broj igrača: 2-4
Vrijeme trajanja: 20-30 min
BoardGameGeek rating: 6.8
https://boardgamegeek.com/boardgame/353543/lost-seas
Nastavljamo s morskom temom naših recenzija, te vam ovaj tjedan donosimo igru koja je nas osobno oduševila time koliko je jednostavna u svojoj srži, a ima i toliko kompleksnosti da nas ponekad zaboli glava – Lost Seas. Lost Seas je jedna mala igra za 2-4 igrača, kojoj je glavna mehanika sastavljanje mreže pločica 4×4 po određenim pravilima. Na samom početku igre, igrači postavljaju žute pločice kao rubove spomenute mreže, čime si određuju uvjete za dobivanje bodova u određenim redovima i stupcima. Na svom potezu igrač uzima jednu od pločica iz sredine i smješta ju u svoju mrežu, na mjesto na koje najbolje paše, vodeći računa o bodovima i mogućim kombinacijama. Iako igra zvuči jednostavno, ima jako puno kombinatorike koja ju čini iznimno zanimljivom.
Što se tiče pravila, ona su jasno napisana, uz mnogobrojne slikovne primjere za lakše shvaćanje ponekih pravila. Prilagodba za dva igrača sastoji se u tome da se na sredini nalazi 5 pločica, umjesto broj igrača +1 pločica, te svaki igrač na svom potezu jednu pločicu uzima, a jednu odbacuje, kako bi što više pločica prošlo kroz igru. Sve u svemu, poprilično beznačajna prilagodba koja ne utječe pretjerano na samu igru.
Ovo je izuzetno brza igra, postavljanje same igre traje 5 minuta, i odigravanje poteza ne traje predugo. No, često se zna odužiti igra ako igrači previše razmišljaju i kombiniraju gdje će staviti pločice, iako nekad nema dobrog mjesta za to, pa to može utjecati na cjelokupni dojam igre. Nama su partije većinom trajale oko 20 minuta, što je sasvim u redu za igru ovakvog tipa.
Iako ima određen broj pločica i kombinacija, početne pločice i njihovo postavljanje nudi bezbroj jedinstvenih mogućnosti kombiniranja, tako da je mogućnost ponovnog igranja ove igre iznimno velika. Također, dosta veliku ulogu igra i faktor nasumičnosti, što čini svaku partiju jedinstvenom.
U ovoj igri dinamika između igrača ne dolazi previše do izražaja, iako igrači poprilično utječu jedni na druge svojim izborom pločica, i u slučaju igranja u dva igrača, svojim izborom pločica za odbacivanje. Jedan sićušan nedostatak ove igre je upravo to, manjak neke prepoznatljive dinamike između igrača, zbog čega se nekad stvori dojam kao da svatko igra svoju igru, bez obaziranja na poteze drugog igrača.