Što smo igrali? – Clash of the Titans 11. 1. 2019.
Još jedno druženje petkom popodne obilježile su neke starije i drage društvene igre. Igranje su ovaj put otvorile neke laganije i kraće igre poput Pickomina, Splendora i Sea of Clouds.
Pikomino, ili na našem tržištu poznatija po imenu Črvavice, djelo je poznatog dizajnera društvenih igara Reinera Knizie iz 2005. godine. Pickomino je prošle godine doživio deluxe reizdanje s oba dodatka u malom izdanju zabave za cijelu obitelj.
Splendor je bio jedna od najigranijih igara i tijekom popodneva odigrale su ga različite grupe igrača. Bez obzira na dodatak Cities of Splendor i mnogobrojne promotivne pločice i kartice, naši članovi i dalje uživaju u početnom originalnom izdanju.
Sea of Clouds igra izdavača Iello iz 2016. godine je u usporedbi s mnogim igrama koje su obilježile naša prošlogodišnja druženja relativno star naslov. Radi se o fantastičnoj temi piratskih brodova s rumom, obračunima, ukletim blagom i sakupljanjem kartica.
I ovaj put naše druženje nije moglo proći bez favorita Ticket to Ride u nekoliko različitih izdanja. Osim originalnog Ticket to Ride s kartom Sjedinjenih Američkih Država, na našim stolovima ovaj put našla su se još dva izdanja:
S obzirom na zimski ugođaj i hladno vrijeme odlučili smo zaigrati Ticket to Ride: Nordic Countries. Prekrasne tematske ilustracije na karticama prikazuju šarolike vagone prekrivene snijegom, dok mehanike ovu verziju čine najboljom za manji broj igrača.
Treća i polako sve ćešće igrana verzija je svakako Ticket to Ride: New York, koja je prošlogodišnji novitet. Zbog brzine igre i kompaktnosti ploče, ovo je svakako jedna od igara koje uvijek odigramo nekoliko puta zaredom.
Od veći i kompleksnijih igara odigrali smo jednu noviju društvenu igru Dinosaur Island s još novijim dodatkom Totally Liquid i jednu stariju igru, koja je izdana prije punog desetljeća – Chaos in the Old World.
Obje igre obogaćene su karakterističnim dizajnom; dok igra Dinosaur Island iskače jarkim bojama neonskog spektra, Chaos in the Old World pri bližem razgledavanju zna odbiti igrače slabijeg želuca zbog prikaza Warhammer svijeta s svim krvavim prikazima i samim ciljevima i mehanikama ako se igrači malo zamisle.
I ovaj put okupili smo članice lokalnog čitateljskog kluba u čak dvije partije prigodne tematske igre Ex Libris.
Od manjih kartaških igara i ovaj smo put zaigrali nekoliko partija Star Realmsa i Love Letter: The Hobbit – The Battle of the Five Armies. Obje igre imali su priliku zaigrati neki novi igrači.
Od klupskih naslova na stolovima su se našli Zoar, Tumblin-Dice i 7 Wonders. Zoar, koji smo dobili na poklon s prošlogodišnjeg sajma društvenih igara u Essenu, pokazao se kao jedna od popularnijih igara u vlasništvu kluba.
Tumblin-Dice jedna je od nekoliko klupskih igara koje zahtjevaju neke fizičke vještine i više aktivnosti za vrijeme igranja.
7 Wonders, koji je prošle godine klub nabavio prema glasovima članova, također se pokazao kao dobra investicija u osnovnoj igri bez ijednog od mnogih mogućih dodataka.
Kako cijelo druženje ne bi prošlo bez noviteta, na stolovima su se pronašli Blue Lagoon i 5 Minute Dungeon. Pošlogodišnja igra Blue Lagoon djelo je već spomenutog Rainera Knizie. Radi se o solidnoj obiteljskoj igri u trajanju do 45 minuta s lijepim drvenim i kartonskim komponentama.
5 Minute Dungeon izdana je 2017. godine, ali je dodatak za igru 5-Minute Dungeon: Curses! Foiled Again! došao na tržište prošle godine. Radi se o kraćoj igri kako joj i sam naslov govori i koja koristi aplikaciju i tajmer za igru. Tema je fantastična, a mehanike dovoljno jednostavne i za osnovnoškolski uzrast. Igra je prošle godine nominirana za Origins Awards Best Card Game i ima prošlogodišnji Spiel des Jahres Recommended.
Druženje smo priveli kraju uz prekrasni Everdell. Everdell je prošlogodišnja igra za koju s nestrpljenjem očekujemo dodatak Everdell: Pearlbrook, koji treba izaći krajem ljeta ove godine.